W salonie koncentruje się całe nasze codzienne życie – spędzamy tam czas pracując i odpoczywając. Aranżacja salonu może znacząco oddziaływać na nasze samopoczucie. W natłoku obowiązków domowych i zawodowych trudno znaleźć przestrzeń do wypoczynku, którego wszyscy, bez wyjątków, potrzebujemy. Jak stworzyć nastrojowe wnętrze, czyli takie, w którym będziemy mogli choćby na chwilę zapomnieć o bieżących trudnościach, odprężyć zarówno umysł, jak i ciało? Musi być wygodnie i stymulująco dla zmysłów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności. Wzork, słuch, węch, dotyk – podpowiadamy jak zadbać o każdy z nich.
Meble do pokoju dziennego
Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez choćby małej sofy. Kanapy, sofy lub narożniki to meble, których nie brakuje na ogół w nawet najbardziej surowych i minimalistycznych wnętrzach. Zestawy wypoczynkowe składają się często z dodatkowego fotela i podnóżka. Rozmiar mebli powinniśmy dopasować do wielkości salonu, aby nie przytłaczały wnętrza i optymalnie wypełniały dostępną przestrzeń. Popularne narożniki, czyli sofy lub kanapy w kształcie litery L, mają w tym zakresie szczególną przewagę, a dodatkowo łączą w sobie zalety kilkuosobowej kanapy, podnóżka i leżanki. Często domownicy mają swoje ulubione, najchętniej zajmowane miejsca.
Kanapa i sofa – różnice
Często te określenia stosowane są zamiennie, jednak trzeba zwrócić uwagę na istniejące różnice. W dużym uproszczeniu sofa jest meblem nierozkładanym, kanapa natomiast wyposażona jest w mechanizmy umożliwiające jej transformację – np. rozłożenie, dzięki któremu uzyskamy dodatkową powierzchnie do spania. Z definicji sofa jest meblem niższym, bardziej dekoracyjnym. Kanapa przoduje pod względm funkcjonalności.
Szczególnie w mieszkaniach o mniejszych metrażach warto wybierać kanapy z funkcją spania. Jeśli nie mamy dodatkowego miejsca dla gości, a przewidujemy, że może być ono przydatne, to rozkładany mebel w salonie będzie na ogół najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Stolik kawowy, czyli niezbędny dodatek
Uzupełnieniem każdej kanapy będzie stolik, nazywany również stolikiem kawowym. Jest w końcu niezbędny do postawienia filiżanki z kawą, ale też odłożenia książki, czy talerzyka z ciastem. Nowoczesne stoliki kawowe nawiązują często do stylu industrialnego – łączą w sobie metal i szkło oraz prostą formę, dzięki temu z powodzeniem uzupełnią większość aranżacji.
Popularnym rozwiązaniem jest też komplet stolików – dwa mniejsze zamiast jednego większego, mogą być identyczne lub różnić się od siebie na przykład wysokością, dzięki temu są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią także stylowy dodatek. Wybór zestawu dwóch stolików będzie też lepszy, jeśli będziemy chcieli je często przestawiać, ponieważ będą na ogół dość lekkie.
Oprócz tego znajdziemy wiele rozwiązań, w których w ramach stolika kawowego otrzymamy także przestrzeń do przechowywania, gazetownik albo eleganckie, przeszklone gabloty do wyeksponowania wszystkich tych drobnych przedmiotów, których nie chcemy trzymać głęboko ukrytych w szufladach. Wybór jest niezwykle szeroki – każdy znajdzie coś dla siebie.
Oświetlenie do salonu – jakie wybrać
Światło dzienne o neutralnej barwie jest odpowiednie do pracy – stymuluje mózg dając mu informację, że właśnie trwa dzień, czyli pora pełnej aktywności. Takie oświetlenie jest niezbędne w mieszkaniu, jednak po pracy i wywiązaniu się z codziennych obowiązków, powinniśmy móc „przełączyć się” w tryb odpoczynku. Pomogą w tym nastrojowe, ciepłe oświetlenie, którego doskonałym źródłem będą lampy wolnostojące, kinkiety czy nawet mniejsze lampki stołowe. Ważne, aby światło miało określoną temperaturę – jak rozpoznać czy źródło światła jest ciepłe czy zimne?
Informacji o temperaturze barwowej żarówki dostarcza nam określona liczba Kelwinów.
Barwa CIEPŁA to ilość kelwinów w przedziale 2700 – 3200 [K]. Ten typ żarówki będzie emitował kolor bardziej żółty, a nawet czerwonawy. To barwa spokojniejsza, uspokajająca, idealna do sypialni czy pokojów wypoczynkowych. Ten typ światła powinien nam się kojarzyć z zachodem słońca lub palącą się świecą.
– https://ardant.pl/oznaczenia-na-zarowkach-led-barwy-cieple-i-zimne-jak-dobrac
Oprócz tego, że ciepłe światło sprzyja wypoczynkowi, to sprawia też, że niemal każde wnętrze wygląda piękniej i przytulniej. Uwaga: im więcej źródeł światła tym lepiej! Rozświetlona w wielu punktach przestrzeń optycznie się powiększa, a swoista gra świateł może być źródłem przyjemnych doznań wzrokowych.
Modne dodatki do salonu
Źródłem miłych doznań zarówno dla zmysłu wzroku jak i dotyku będą wszelkiego rodzaju tekstylia – szczególnie przyjemne w dotyku są oczywiście poduszki welurowe, ale każde inne będą odpowienim dodatkiem, który stworzy pożądany nastrój w salonie. Nawet mały pokój dzienny w bloku odmieni się, gdy dodamy do niego miękkie dodatki, niezależnie od tego, jakie wzory wybierzemy. Najważniejsze, abyśmy czuli się komfortowo i byli otoczeni tym, co najbardziej nam się podoba – to żelazna zasada w aranżacji każdego wnętrza i pomieszczenia, nie tylko salonu.
Tekstylia do salonu to także koce i pledy. Tu sprawa wygląda podobnie – wybór jest w zasadzie nieograniczony. Uwielbiamy te dodatki właśnie ze względu na ich bogate wzornictwo, szeroką gamę kolorów i tkanin. Aranżacja salonu przy pomocy dekoracyjnych pledów i poduszek jest niezwykle prosta i stosunkowo tania.
WYBÓR ARCHITEKTA – Angelika, Architekt Wnętrz w Decoroom, podzieliła się z swoimi inspiracjami do stworzenia do nowoczesnego, nastrojowego salonu:
Sofa, https://www.kare24.pl
Lustro, https://www.sfmeble.pl/
Stoliki kawowe, https://www.kare24.pl/
Poduszka, https://www.sfmeble.pl/
Świeca zapachowa, https://www.sfmeble.pl
Czytajmy prasę (w druku i online)
Jeśli wspominaliśmy już o zmyśle dotyku, to czymś, o czym być może zapominamy, jest przyjemność płynąca z kontaktu z drukowanymi gazetami, magazynami czy albumami. Grubszy, dobrej jakości papier sprawia, że nadrukowane na nim zdjęcia i treści odbieramy trochę inaczej, niż gdyby występowały w wersji cyfrowej. Zanurzeni w cyfrowym świecie coraz rzadziej mamy w końcu kontakt z drukowaną prasą. Choć nie ma niczego niewłaściwego w internetowych wydaniach, to oderwanie się od szybko przewijanych pikseli na ekranie telefonu czy komputera może stanowić milą odmianę.
Jeśli nie mamy możliwości zakupu wydań papierowych, to oczywiście wspierajmy ulubione tytuły kupując je w wersjach cyfrowych – to ważne w trudnym czasie, który obecnie przechodzimy!
Filiżanki do kawy
Filiżanki to małe dzieła sztuki. Picie kawy z ulubionej filiżanki może być jednym z przyjemniejszych momentów w ciągu dnia. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy produkują piękną i oryginalną ceramikę. Zachęcamy do wspierania polskich firm – większych, o potężnych tradycjach jak Ćmielów i Chodzież, ale też młodych, budujących swoją pozycję na rynku jak np. Trzask Ceramics czy ENDE ceramics (sprawdźcie koniecznie ich filiżanki „główki”).
Niezależnie od tego, czy chętniej sięgacie po filiżanki czy kubki, warto mieć swoje ulubione naczynie i związany z nim rytuał – każda powtarzalaność sprzyja naszemu samopoczuciu w tym dość nieuporządkowanym świecie.
Te i więcej kubków i filiżanek znajdziecie na stronie https://9design.pl
Nastrojowe wnętrze – to, czego nie widać
Nie zapominajmy o tym, że na nastrojowe wnętrze składają się też te elementy, które nie są materialne i namacalne. Mamy tu na myśli zapachy oraz muzykę.
Możemy zaryzykować tezę, że aranżacja salonu nie kończy się na wyborze sofy i stolika kawowego. Aby stworzyć nastrojowe wnętrze nie możemy zapominać o takich dodatkach jak świece, olejki i woski, dzięki którym pomieszczenie wypełni się naszymi ulubionymi, przyjemnymi nutami zapachowymi. Możemy wybierać wśród nieskończonej oferty kompozycji przyprawowych, owocowych, nawiązujących do popularnych drinków, czy pór roku. Wybierzmy świece o zapachu wanili, kawy lub cynamonu aby poczuć się jak w ulubionej kawiarni – przenieśmy się choćby myślami do wszystkich miejsc, których tymczasowo nie możemy odwiedzać,
Świece to także dodatkowe źródło światła – trudno o bardziej nastrojowy dodatek we wnętrzu. Kołyszący się płomień to bardzo ważny składnik atmosfery.
Odpowiednio dobrana muzyka podnosi na duchu, pozwala nabrać dystansu, a przede wszystkim zatrzymać się na moment i zanurzyć we własnym świecie. Jest nienachalna, ale przyjemna i motywująca. Oczywiście każdy ma swoje ulubione utwory i trudno tutaj o jedno, uniwersalne zestawienie, ale niezdecydowanym i szukającym inspiracji polecamy playlisty dostępne w serwisach streamingowych np. Coffee + Chill.