Już oficjalnie wakacje dobiegły końca, a szkolne korytarze na nowo zapełniły się głodnymi wiedzy pierwszoklasistami. To ostatni moment by urządzić pokój ucznia. Zróbmy to mądrze, przemyślmy cały układ i wybierzmy odpowiednie elementy do pokoju!
Zastanawiasz się, jak urządzić pokój ucznia? Dziecko w swoim pokoju spędza wolny czas, uczy się i odpoczywa. Dlatego ważne jest rozplanowanie stref w taki sposób, aby były funkcjonalne i zapewniały odpowiednią przestrzeń do nauki oraz relaksu. W pokoju nastolatka powinny znaleźć się trzy strefy: nauki, relaksu i zabawy oraz odpoczynku.
MIEJSCE PRACY
Główną pozycję w pokoju zajmuje biurko. W końcu to przy nim dziecko odrabia lekcje, uczy się i korzysta z komputera. Ważne, aby biurko było ustawione w takim miejscu, gdzie dochodzi jak najwięcej światła dziennego (a wieczorem – sztucznego). Biurko powinno mieć 60 do 90 cm głębokości i 100-120 cm wysokości. Wysokość biurka należy dopasować do wzrostu dziecka. W przypadku najmłodszych uczniów (do 9 lat) jest to ok. 65-75 cm.
Jeśli urządzamy pokój ucznia na poddaszu i chcemy ustawić biurko bezpośrednio pod skosem, wysokość ścianki kolankowej powinna mieć minimum 75 cm.
Równie ważny jest wybór odpowiedniego krzesła dla dziecka, dzięki któremu kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony.
STREFA WYPOCZYNKU
Dzieciństwo to czas zabawy, ale też wzmożonej pracy – codziennych wędrówek do szkoły, a nierzadko także licznych zajęć pozalekcyjnych. Zadbaj o to, by w tym ważnym dla twojego dziecka czasie, miało ono spokojną przestrzeń nie tylko do nauki, ale również do wypoczynku. Zadbaj o wygodne łóżko z miejscem do przechowywania pościeli dla małych gości lub książek czy zabawek.
KREATYWNE MIEJSCE ZABAWY
Z kolei strefa dzienna, czyli do relaksu i zabawy, to już kwestia dostępnego miejsca. Na pewno w wersji podstawowej przydadzą się takie meble, jak fotel, puf i regał na książki oraz drobiazgi.
Aby twoje dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju warto zadbać także o dodatki. Przydadzą się zarówno te „porządkujące”, np. pudełka, tablice korkowe, tablice magnetyczne, skrzynki, przyborniki itp., jak i dodatki w postaci zabawek czy sprzętów służących relaksacji, np. namiot do zabawy, liny do wspinaczki podwieszane do sufitu, ściana do rysowania (pomalowana farbą tablicową), kolorowy dywan do zabawy czy… ścianka wspinaczkowa. Dodatki, które pomagają utrzymać porządek w pokoju są o tyle istotne, że dzięki schludności panującej w pomieszczeniu, dziecko nie rozprasza się i potrafi skupić się na nauce. Strefa zabawy zaś powinna znajdować się w innym miejscu niż miejsce służące do pracy. Dzięki temu dziecko zyska równowagę pomiędzy intensywnością nauki a przyjemnością zabawy.
Biurko przygotowane, tornister spakowany, miejsce pracy i nauki zaaranżowane – czas zacząć szkołę!
Źródło zdjęć: inrichting-huis.com/domolubni.pl/pinterest.com.