Popularyzacja pracy zdalnej spowodowała, że wielu z nas stanęło przed pytaniem, jak urządzić biuro w domu. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń do pracy wpływa pozytywnie na efektywność i koncentrację. Jak urządzić domowy gabinet do pracy, aby profesjonalnie wywiązywać się ze swoich obowiązków? Poniżej kilka wskazówek i 5 inspiracji z naszych realizacji.
Praca zdalna może być dużym wyzwaniem dla osób dotychczas realizujących swoje obowiązki bezpośrednio w przestrzeni zorganizowanej przez pracodawcę. W domu czujemy się przeważnie znacznie bardziej swobodnie i trudniej o utrzymanie niezbędnego skupienia. Odpowiednio urządzone biuro w domu przyczyni się do poprawy jakości naszej pracy w nowych warunkach.
Organizacja pracy w domu
Jak urządzić biuro w domu, aby praca zdalna nie stała się udręką? Niewątpliwe sprzyjającymi czynnikami będzie cisza, porządek na biurku, wygodne krzesło i odpowiednie oświetlenie. Wysiłek włożony w zaaranżowanie komfortowego miejsca do pracy sprawi, że będziemy bardziej wydajni i mniej zmęczeni.
Miejsce do pracy zdalnej
Perspektywa pracy z łóżka lub z sofy w salonie może wydawać się spełnieniem marzeń, ale dłuższą metę takie rozwiązania raczej się nie sprawdzają. Długotrwałe przebywanie w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku powoduje, że organizm cały czas znajduje się w stanie „uśpienia”.
Nasz komfort jest bardzo ważny, dlatego aby czuć się dobrze, a jednocześnie pracować wydajnie, należy stworzyć stanowisko pracy możliwie najbardziej zbliżone do warunków biurowych i dodać do niego elementy, które odpowiadają naszym upodobaniom.
Domowe biuro – wydzielenie przestrzeni
Przy wyborze miejsca pracy, warto zwrócić uwagę na to aby znajdowało się w odosobnieniu i pozwalało nam na chwile skupienia. Luksusem jest osobny, jasny gabinet, niestety to rozwiązanie dość rzadko spotykane ze względu na ograniczone, często niewielkie metraże naszych mieszkań.
Jeśli mamy miejsce na biurko, zazwyczaj stawiamy je gdzieś w salonie, sypialni czy po prostu „tam gdzie się zmieści”. Mimo wszystko nie traktujmy tej przestrzeni po macoszemu. Warto wydzielić tych kilka metrów kwadratowych zasłoną, drzwiami przesuwnymi lub ażurową szafą. Świetnie sprawdzą się wszelkie przeszklenia – drzwi o loftowym charakterze wyciszą przestrzeń i pozwolą oddzielić strefę do pracy od strefy do wypoczynku jednocześnie nie odcinając dostępu naturalnego światła.
Gabinet w domu – oświetlenie
Dostęp do światła dziennego to podstawa. Podobnie jak praca z kanapy nie wpływa motywująco na nasz organizm, tak samo brak odpowiedniego źródła światła może uśpić wszelkie pokłady energii potrzebnej do wykonania wyznaczonych zadań. Duże okno i docierające za jego pośrednictwem światło to znak dla mózgu, że jest środek dnia i nie powinniśmy jeszcze przysypiać.
Staraj się pracować przy naturalnym świetle – sztuczne oświetlenie bywa pomocne, jednak powoduje, że szybciej się męczymy. Jeśli już korzystasz z lampki, sprawdź czy światło nie jest zbyt chłodne. Zimna tonacja negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, a tym samym na jakość pracy.
Podstawowe wyposażenie
Podstawą domowego biura zawsze jest biurko i fotel. Ten komplet definiuje przestrzeń, w której będziemy pracować. Wygodny fotel lub krzesło i szerokie, przestronne biurko wpłynie na komfort naszej pracy. Kiedy przed nami są kilka godzin siedzenia w jednym miejscu, warto zadbać o wygodę.
Istotna jest odpowiednia pozycja siedząca. Wybierzmy krzesło z regulowaną wysokością, które umożliwi nam położenie na podłodze stóp i złożenie kolan pod kontem prostym. Wysokość biurka zależy od naszego wzrostu, najbardziej standardowe to te, które mają pomiędzy 73 do 75 cm, ale w ofercie wielu sklepów możemy znaleźć również biurka o regulowanej wysokości.
Większą wygodę korzystania z domowego biura zagwarantują nam również dodatkowe pułki, przegródki czy pudełka. Nie dość, że zagwarantujemy sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania, nasze miejsce pracy będzie bardziej uporządkowane. Porządek w miejscu, w którym pracujemy i uczymy się pozytywnie sprzyja koncentracji.
Biuro w domu – zadbaj o porządek
W zależności od charakteru pracy i wykorzystywanego sprzętu zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Jeśli używasz laptopa i telefonu komórkowego, miej wszystkie ładowarki pod ręką, aby nie tracić czasu na gorączkowe poszukiwanie ich we wszystkich szufladach.
Przygotuj notes, coś do pisania i wszystko, czego możesz potrzebować w czasie pracy. Usuń niepotrzebne elementy. Im więcej przedmiotów w zasięgu wzroku tym więcej potencjalnych szans na utratę koncentracji.
Domowe biuro – aspekt estetyczny
Przestrzeń biurowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale także na tyle estetyczna, abyśmy czuli się w niej przyjemnie – w końcu będziemy spędzać przy pracy kilka godzin dziennie.
Na nastrój pozytywnie wpływają rośliny – oprócz tego oczyszczają powietrze i pomagają redukować stres. Nawet namiastka kontaktu z przyrodą w postaci jednej lub kilku roślin doniczkowych w zasięgu wzroku podczas pracy jest więc na wagę złota!
Nie zapominajmy o osobistym akcencie, który umili nam długie godziny spędzone przy biurku. Mamy czuć się dobrze, więc wprowadźmy do tej przestrzeni osobiste zdjęcia, ulubioną figurkę czy tablicę inspiracji.
Biuro w domu – inspiracje Decoroom [zdjęcia]
1. Biurko do pracy na antresoli
2. Przestrzeń biurowa wydzielona szklanymi drzwiami
3. Gabinet w stylu hamptons
4. Biurko i toaletka w jednym
5. Osobny gabinet w loftowym wydaniu