Minimalizm przez lata utrzymywał czołową pozycję w rankingu najpopularniejszych trendów wnętrzarskich, jednak inwestorzy coraz częściej zaczynają eksperymentować z przeciwnym nurtem – maksymalizmem. To podejście do urządzania wnętrz łączy w sobie odwagę, kreatywność i umiłowanie dla szczegółów. Jeśli marzysz o tym, aby Twoje mieszkanie emanowało energią, podkreślało Twoją osobowość i było jednocześnie funkcjonalne, maksymalizm może być idealnym rozwiązaniem. Jak stworzyć wnętrze w stylu maksymalistycznym? Oto wskazówki od architektów Decoroom.
Styl maksymalistyczny – kolory na bogato
W maksymalizmie odwaga w operowaniu kolorami jest kluczowa. Zamiast trzymać się jednej palety, możesz popuścić wodze wyobraźni i zestawić ze sobą to, co gra Ci w duszy. Kombinacje intensywnych barw, takich jak burgund, zieleń butelkowa czy soczysta pomarańcza, sprawią, że Twoje wnętrze będzie pulsować energią. Postaw na barwne poduszki, dywany i obrazy, aby dodać charakteru przestrzeni.
Maksymalizm – mocne połączenia
Maksymalizm – w przeciwieństwie do minimalizmu – nie boi się eksperymentować z formą, w tym także z meblami. Możesz ze smakiem połączyć nadszarpnięte zębem czasu antyki z nowoczesnymi meblami – tu warto jednak zasięgnąć opinii architekta wnętrz, by taka eklektyczna aranżacja ze sobą zagrała. Staraj się wybierać elementy, które są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Pamiętaj, że maksymalizm to nie tylko obfitość, ale także inteligentne zagospodarowanie przestrzeni.
Ściany jak galeria sztuki
Dla maksymalizmu we wnętrzu pusta ściana to stracony potencjał. W tym podejściu można pofolgować sobie z naściennymi galeriami – nie jeden, dwa czy trzy obrazy czy grafiki, ale różnorodny miks form wyrazu, stylów i ciekawych opraw. Wyeksponuj ulubione obrazy, grafiki, plakaty i fotografie bez cienia wstydu! Nie bój się mieszać modeli i kolorów ram, tworząc zaskakujące kompozycje. To doskonały sposób, aby za pomocą maksymalizmu wyrazić swoją indywidualność i pasje.
Tekstylia z charakterem
Maksymalizm to styl, który otwiera kreatywność w odniesieniu do tekstyliów i pozwoli im wybić się na pierwszy plan. Wybieraj rozbudowane wzory na zasłony, poduszki i dywany. Możesz śmiało łączyć różne tekstury, takie jak cięższy welur, mięsistą wełnę czy delikatniejsze jedwabie, a nawet len. Takie eklektyczne zabiegi stworzą przytulne, ale jednocześnie luksusowe wnętrze w ekstrawaganckim klimacie.
Sprawdź też, jak ocieplić wnętrze za pomocą dodatków.
„
Maksymalizm to więcej niż po prostu nadmiar dekoracji. To sztuka tworzenia harmonii w chaosie, wyrażanie siebie poprzez różnorodność form i kolorów. Otwórz swoje serce na odważne eksperymenty, niech Twoje wnętrze opowiada historię o Tobie. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w maksymalizmie jest równowaga, umiejętne zestawianie elementów oraz radość z kreowania własnej, wyjątkowej przestrzeni życiowej.„
Olga Nowosad-Szewców, ARCHITEKT WNĘTRZ
Rośliny przez wielkie „R” – maksymalizm przez wielkie „M”
Maksymalizm kocha rośliny, zwłaszcza ich dużą ilość i egzemplarze w pokaźnych rozmiarach. Bujna roślinność, np. egzotyczne palmy czy bananowce o rozłożystych liściach, ale i gatunki kwitnące czy te oczyszczające powietrze, będą idealnym urozmaiceniem przestrzeni. Cieszą oko, dbają o natlenienie, a odpowiednio dobrane donice z zieloną zawartością łagodzą intensywność kolorów i wzorów. Stawiaj na różnorodność – od gabarytowych roślin, przez większe fikusy, aż po ciekawe te wiszące i pnące się.