W kulturze japońskiej autentyczność to niezwykle istotna wartość, a styl wabi sabi z powodzeniem odwzorowuje ją we wnętrzach naszych mieszkań i domów. Za sprawą delikatnej palety kolorystycznej i naturalnych materiałów, które pięknie się starzeją, z łatwością podkreślisz piękno danej przestrzeni, zachowując jednocześnie klimat stylu wabi sabi. Ta narodzona w Azji estetyka urzeka prawdziwością i poszanowaniem niedoskonałości. Czym dokładnie jest styl wabi-sabi i jak wprowadzić go do wnętrz? Architekci Decoroom odpowiadają.
Krótka historia stylu wabi sabi – co to znaczy?
Styl wabi sabi to nie chwilowy trend, a filozofia życia odnosząca się do pojęcia niedoskonałości z wielkim szacunkiem i tą właśnie myśl przemycamy również do wnętrz. Choć już na pierwszy rzut oka widać tu wiele nawiązań do skandynawskiego „hygge”, to jednak we wnętrzach wabi sabi pierwsze skrzypce gra autentyczność. Zamiast dążyć do uzyskania efektu przytulności, filozofia wabi sabi zachęca do szukania piękna w niedoskonałych elementach: starzejących się meblach, oszczerbionej ceramice, surowych dekoracjach wykonanych ręcznie czy organicznych materiałach o nieregularnej strukturze. Ta oryginalna estetyka przywędrowała do nas z Japonii, gdzie rozwinęła się pod wpływem buddyzmu zen. „Wabi” oznacza samotność wśród przyrody, prostotę i spokój, a „sabi” to określenie piękna zawartego w przemijaniu. Wnętrza w tym stylu mają przynosić domownikom ukojenie wynikające z akceptacji niedoskonałego piękna i doceniać urok zaklęty w prostym życiu i przedmiotach z duszą. Meble i ozdoby stworzone w zgodzie z tą estetyką są proste, czasem wręcz surowe, nostalgiczne i nierzadko naznaczone zębem czasu, co podnosi ich walory dekoracyjne.
Jak wprowadzić styl wabi sabi do wnętrz?
W aranżacji wnętrz styl wabi sabi świetnie przenika się z elementami estetyki hygge, lagom czy japandi. Wszystkie te trendy łączy minimalistyczne podejście do otaczania się przedmiotami i zakorzenienie w naturze. We wnętrzach w stylu wabi sabi nie ma miejsca na czysty perfekcjonizm – łącz symetrię z asymetrią i całość zestaw z inspiracjami ze świata natury. Tu buduj harmonię na niedoskonałości!
O czym pamiętać przy aranżowaniu wnętrz w stylu wabi sabi?
- Stonowane barwy – wybierz jasną, neutralną paletę oraz stonowane barwy ziemi.
- Przedmioty niedoskonałe – wprowadź do wnętrz przedmioty z duszą, które mają jakąś historię np. bibeloty rodzinne lub meble wyszperane na pchlim targu.
- Asymetria i swobodne stylizacje – aranżuj zgodnie ze sobą! Tu nie musi być równo, nie musi być idealnie.
- Kamień i drewno – postaw na naturalne wykończenie, które będzie piękną, ponadczasową bazą.
- Naturalne tkaniny – wprowadź do wnętrz przyjazne domownikom, naturalne tekstylia jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna.
- Ceramika – najlepiej wykonana ręcznie lub znaleziona na strychu czy na targu staroci, nawet podniszczona lub pęknięta. W Japonii praktykuje się kintsukuroi, czyli starą, japońską sztuk naprawiania potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych.
Wnętrza w stylu wabi sabi krok po kroku
Jak wykreować od podstaw wnętrze w stylu wabi sabi? Tworząc taką europejską interpretację tego wschodniego stylu, warto posiłkować się inspiracjami wnętrz japandi lub minimalistycznymi wnętrzami scandi, ale wciąż pamiętając o zachowaniu prostoty. Poniżej kilka wskazówek prosto od architektów Decoroom.
Krok 1. Przygotuj paletę kolorystyczną. Wybierz 3-4 kolory, które wprowadzisz do aranżacji. Mieszaj je w odpowiednich proporcjach i korzystaj z różnych odcieni – pamiętaj, że jeden lub dwa kolory mogą posłużyć za bazę, a kolejny będzie dopełnieniem.
Krok 2. Zajmij się dekoracją ścian. Pomaluj je zgodnie z wybraną paletą i dobierz klimatyczne grafiki oprawione w stare ramki lub stwórz ciekawą naścienną galerię, zachowując oczywiście umiar.
Krok 3. Dobierz meble. Tu mniej znaczy więcej, zatem zadbaj, by wprowadzić do wnętrz tylko te elementy, których rzeczywiście potrzebujesz. Dodatkowo najlepiej postaw na drewno lub inne naturalne materiały. Aranżację możesz urozmaicić sprzętami vintage. Zrezygnuj z symetrii i po prostu daj się ponieść efektowi przypadkowości.
Krok 4. Wprowadź dekoracje. Wyselekcjonuj te detale, zadbaj o ekspozycję ceramiki w różnych formach: donic, wazonów, mis, pater, czarek do picia. Do tego wełniany dywan, lniane poduszki, żywa zieleń roślin i muślinowa pościel. Ta minimalistyczna przytulność buduje poczucie harmonii i kontaktu z naturą.
„
Wzornictwo w stylu wabi sabi charakteryzuje się przede wszystkim surowością, obecnością niedoskonałości oraz rzemieślniczymi technikami wykonania. Znajdziemy tu plamki, pęknięcia, odpryski, przebarwienia i brak symetrii, bo to, co niedoskonałe, niesie w sobie nowy wymiar piękna. Warto dodać, że zastawa o nieregularnych kształtach to jeden z najgorętszych trendów ostatnich sezonów.„
Małgorzata Kasperek, ARCHITEKT WNĘTRZ