Wszyscy kochamy jasne, rozświetlone wnętrza. W takich pomieszczeniach wypoczywamy i nabieramy energii na kolejny dzień. Czujemy się w nich po prostu dobrze. Nie zawsze jednak nasze wnętrza są jasne i przestronne. Ciemny pokój to problem, z którym często się borykamy – zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku. Wydaje się ciasny, przygnębiający i nieatrakcyjny wizualnie. Jednak wcale nie musi tak być! Jak zatem rozjaśnić ciemny pokój, także ten bez okna? Oto 10 sprawdzonych sposobów.
Otwórz przestrzeń
Pierwszym i najważniejszym sposobem na rozjaśnienie ciemnego pokoju będzie otwarcie przestrzeni. W wielu przypadkach o wiele lepiej zrezygnować z małego, ciasnego pomieszczenia czy pokoju bez okna, wyburzyć ściany nośne i połączyć przestrzeń w dużą, rozjaśnioną całość. Kuchnia z salonem i jadalnią, pokój dzienny z gabinetem czy sypialnia z łazienką – takie wnętrza prezentują się bardzo efektownie. Dzięki temu zyskujemy klika dodatkowych metrów, a zbędne ściany nie zatrzymują promieni słonecznych, co nie tylko rozjaśnia ciemny pokój, ale też optycznie powiększa całą przestrzeń.
Sprawdź też: jak urządzić małą kuchnię.
Przezierne półścianki i drzwi
Jak jednak rozjaśnić pokój, jeśli chcemy zachować subtelne granice między poszczególnymi pomieszczeniami lub strefami funkcjonalnymi? Postawmy na transparentne półścianki i drzwi. Wykonane z przezroczystego szkła wysokie panele do montażu na całej wysokości pomieszczenia, ażurowe przepierzenia, a nawet półścianki z luksferów to rozwiązania, które podzielą przestrzeń i delikatnie przysłonią poszczególne strefy, zapewniając jednocześnie przepływ światła w całym wnętrzu. Ciemny pokój rozjaśnią także duże, najlepiej przesuwne drzwi w całości wypełnione transparentnym szkłem. Dodatkowym atutem jest to, iż w każdej chwili można je otworzyć i połączyć w jedno wnętrza, które rozdzielają.
Naturalne światło
Ciemny pokój rozjaśni także naturalne światło. Kochamy piękne, jasne wnętrza, do których często zagląda słońce. Zaprośmy je do środka dzięki dużym, subtelnie przysłonięty oknom. W tym celu warto zrezygnować z ciężkich, ciemnych zasłon na rzecz zwiewnych firan czy praktycznych rolet. Tu liczy się bowiem minimalizm, a mniej znaczy więcej. Dlatego by rozjaśnić ciemny pokój, śmiało możemy też całkowicie zrezygnować z tekstyliów okiennych i zamiast dekoracyjnych tkanin postawić na żywe rośliny lub nastrojowe lampiony na parapetach. Te ostatnie to także prosty sposób na to, jak rozjaśnić pokój dodatkami.
Dekoracyjne oświetlenie mieszkania
Nie tylko naturalne światło pomaga rozjaśnić ciemny pokój. Ogromną rolę pełni tu także sztuczne oświetlenie, zwłaszcza gdy mamy za zadanie rozjaśnić pokój bez okna. Tu nie wystarczy jedna centralna lampa przy suficie. Bohaterkami wnętrza powinny stać się także:
- gustowne lampy stołowe,
- lampy podłogowe,
- kinkiety ścienne,
- wspomniane już lampiony.
Na małym metrażu czasem warto zrezygnować z centralnie zawieszonej lampy na rzecz umieszczonego na całej długości sufitu oświetlenia punktowego. W najciemniejszym kącie pokoju warto także postawić stojącą lampę, a nad kanapą czy łóżkiem zamontować taśmy LED, które nie tylko rozjaśnią ciemny pokój, ale też zbudują intymny klimat we wnętrzu.
Jasne kolory na ścianach
Sprawdzonym i skutecznym sposobem na to, jak rozświetlić ciemny pokój, nawet bez okna jest pomalowanie ścian na jasne kolory. To także doskonały pomysł na szybką metamorfozę wnętrza., W tej roli zawsze sprawdzi się biel, która pięknie odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. To jednak nie jedyna opcja kolorystyczna. Ciemny pokój rozjaśnią także:
- jasne beże,
- delikatne szarości,
Te ostatnie wprowadzą też nutkę subtelności do wnętrza. Gdy bardzo zależy nam na ciemniejszych barwach, zdecydujmy się na jeden mocny akcent stylistyczny – może być nim kolorowa sofa, czy górne szafki kuchenne.
Gdy już wybierzesz odpowiednią barwę, przeczytaj też o tym, jakie zasłony wybrać do koloru ścian.
Jasne podłogi
By rozjaśnić ciemny pokój, ważny jest nie tylko kolor ścian, ale też podłogi. Zarówno w salonie, jak i sypialni sprawdzą się surowe, wycyklinowane i lakierowane na wysoki połysk deski. Najlepiej w jasnym wybarwieniu drewna – dębu, sosny czy jesionu. Możemy też zdecydować się na panele w podobnej kolorystyce czy wielkoformatowe płytki w jasnej tonacji, np. imitujące drewno czy naśladujące rysunek betonu. Te ostatnie doskonale sprawdzą się także w kuchni i łazience. Ciemny pokój rozjaśnią również puszyste dywany w delikatnych barwach – najlepiej w jednolitym kolorze lub z subtelnym wzorem optycznie powiększającym przestrzeń.
Meble na połyskujących nóżkach
Efekt przestronności w małym, ciemnym pokoju uzyskamy także, gdy zdecydujemy się na meble na lekkich, najlepiej wysokich nóżkach. Dobrym rozwiązaniem będzie także montaż mebli nad podłogą, bezpośrednio do ściany. Dzięki temu podłoga będzie odsłonięta, a przestrzeń wyda się większa.
By dodatkowo ją rozświetlić, warto zdecydować się na połyskujące nogi i uchwyty meblowe, najlepiej w kolorze chromu czy modnego złota. Takie dodatki mogą komponować się z innymi elementami dekoracyjnymi w ciemnym pokoju, np. oświetleniem.
Błyszczące powierzchnie
By efektownie rozświetlić ciemny pokój nawet bez okna, warto postawić nie tylko na błyszczące akcesoria meblowe, ale też na połyskujące fronty, a nawet korpusy mebli. Meble lakierowane na wysoki połysk, zwłaszcza w jasnych kolorach, odbijają światło i rozświetlają wnętrze. Podobnie zachowują się szklane wypełnienia frontów szafek. Szkło niezwykle efektownie prezentuje się także w zestawieniu z elementami chromowanymi i złotem. By rozjaśnić ciemny pokój, warto też zdecydować się na szklane transparentne półki, które dodatkowo można efektownie podświetlić taśmami LED.
Efekt lustra
Prawdziwymi mistrzami w multiplikacji przestrzeni są jednak lustra. Powierzchnie lustrzane optycznie powiększają wnętrze, ale też odbijają światło. Dodają przestronności oraz rozjaśniają ciemny pokój, nawet bez okna. Warto więc zadbać nie tylko o duże lustro w efektownej ramie, ustawione np. na podłodze lub zawieszone na ścianie, ale też lustrzane fronty szaf i zabudów w sypialni i przedpokoju. Ciemny pokój rozjaśnią również lustrzane tafle przyklejone na całej wysokości ściany, np. z kominem wentylacyjnym. Efektowne będą także zdobne detale wykonane właśnie z luster – ramki, szkatułki, czy puzderka. To dodatki, które rozjaśnią ciemny pokój.
Dekoracyjne dodatki
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ciemny pokój mogą rozjaśnić także dodatki. Kryształowe naczynia, szkło stołowe, wazony, a nawet satynowe poduszki dekoracyjne pięknie odbijają światło i w znaczący sposób wpływają na wystrój wnętrza. Ich wymiana jest prosta i stosunkowo niedroga, a efekt może przerosnąć oczekiwania. Podobnie jest z dekoracyjnymi uchwytami meblowymi. Wystarczy zamienić tradycyjne gałki drewniane na połyskujące w kolorze chromu czy złota, by dodać całej przestrzeni blasku i w ten prosty sposób rozjaśnić ciemny pokój.
Któryś z pomysłów wyjątkowo cię zainteresował, ale potrzebujesz pomocy w jego realizacji? Skontaktuj się z nami – pomożemy ci w wykończeniu mieszkania!