Zmiany w trendach w aranżacji strefy kuchennej wskazują, że już na etapie projektu powinniśmy zastanowić się, co na ścianę w kuchni zamiast płytek. Obecnie płytki ustępują miejsca innym, ciekawszym rozwiązaniom i chociaż ścianę w kuchni nad roboczym blatem można wykończyć niemal dowolnie, to należy pamiętać, że jest to miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia, wilgoć czy wysokie temperatury i wymaga przemyślanego doboru materiałów.
1. Co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Kamień naturalny!
Jeśli nie wiesz, co położyć na ścianę w kuchni zamiast płytek, to dobrą alternatywą mogą być płyty z kamienia naturalnego, np. granitu. Ten materiał znany jest z wyjątkowej odporności na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i działanie związków chemicznych używanych w kuchni. Gładka (polerowana lub szlifowana) powierzchnia pozwala na łatwe czyszczenie – szybkie i bez wysiłku. Klienci często pytają o marmur w roli okładziny kuchennej, jednak ten surowiec jest znacznie droższy, mniej wytrzymały i nadaje się do takiego zastosowania dopiero po odpowiednim zaimpregnowaniu. Podobnie rzecz się ma z trawertynem, który również można wykorzystać w kuchni nad blatem, ale najpierw trzeba wypełnić masą kamienną naturalnie występujące w nim otwory i zaimpregnować powierzchnię.
Jeśli jednak to marmur jest waszym wymarzonym kamieniem, sprawdźcie nasze sposoby na aranżację marmuru w kuchni.
2. Drewno na ścianie nad blatem
Co zamiast płytek w kuchni sprawdzi się nad blatem? Jeśli w koncepcji pojawiają się naturalne materiały i kolorystyka, to często rekomendujemy odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone lakierem drewno. Ten materiał ociepla wnętrze, dodaje mu naturalnego kolorytu. W kuchniach z płytą elektryczną można użyć także paneli drewnianych lub laminowanych wykonanych na bazie płyt LDF lub MDF, które pokrywa jednostronnie folia dekoracyjna naśladująca drewno. Również architekci nierzadko rekomendują modne płyty wiórowe pokryte fornirem z różnych gatunków drewna. Tu jednak należy podkreślić, że do kuchni trzeba dobrać płyty z fornirem z twardych gatunków, zawierających naturalne olejki impregnujące powierzchnię.
3. Szklane powierzchnie zamiast płytek na ścianę w kuchni
W przypadku, gdy zależy nam na nowoczesnym klimacie wnętrza, to odpowiedź na pytanie „co zamiast płytek w kuchni?” jest jedna – szkło! Ten naturalny i jednocześnie niezmiennie futurystyczny materiał stwarza ogromne możliwości wykończenia, także i ścian w kuchni – zwłaszcza pasa roboczego. Szklaną taflę łatwo wyczyścić, a przy tym jest odporna na tłuszcz i wodę, które nie są na nim tak widoczne, jak na połyskliwych płytkach. Mleczne szkło zapewni neutralne wykończenie, a jeśli zależy nam na mocniejszym efekcie, to możemy posiłkować się szkłem lakierowanym lub barwionym, a nawet pokusić się o tafle z nadrukiem sitodrukowym czy po prostu lustro, które dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. Za przezroczystym szkłem możemy też umieścić dowolną grafikę albo tapetę z wybranym wzorem.
4. Blacha jak u szefa kuchni
Bywa, że standardowe pomysły zupełnie nie pasują do naszej surowej koncepcji, zatem co na ścianę w kuchni zamiast płytek wybrać, by spełniło swoją funkcję i dało zamierzony efekt? Polecamy inspiracje z profesjonalnych kuchni gastronomicznych! Można wykorzystać specjalną blachę najczęściej wykonaną ze stali nierdzewnej albo z aluminium i zamontować ją na ścianie nad blatem. Blacha to doskonałe wykończenie o wielu możliwościach – może być gładka, szczotkowana (matowa, satynowa) lub ryflowana. Blacha nierdzewna jest odporna na odbarwienie, wodę i temperaturę, jednak utrzymanie jej w czystości sprawia sporo trudności. Warto wybrać blachę matową lub satynową, bowiem mniej widać na ich powierzchni ślady palców. Zamiast blachy można zamocować płytę laminowaną w odcieniu aluminium, którą znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.
5. Beton architektoniczny
Gdy zastanawiamy się, co na ścianę w kuchni zamiast płytek, często umykają nam najprostsze rozwiązania. W kuchniach w stylu industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym coraz częściej sięgamy po beton architektoniczny w szarej tonacji, który pasuje estetyką do tych wnętrz, ale też jest praktyczny i trwały. Standardowe kolory tego materiału to złamana biel, szarości i antracytowy, choć można wybarwić go dowolnie. Wybierać możemy spośród płyt gładkich bez wżerów oraz płyt o porowatej, bardziej surowej strukturze. Na płytach znajdziemy nierównomierne przebarwienia i rozbieżności kolorystyczne – unikalne i nieprzewidywalne, jak sam beton. Dobrze zabezpieczony beton nie będzie chłonął tłuszczu ani wilgoci, a jego oryginalny wygląd podkreśli charakter kuchni.
„
Klienci coraz częściej rezygnują w kuchni z tradycyjnych płytek na rzecz alternatywnych rozwiązań. Pośród chętnie wybieranych opcji są np. panele szklane lub akrylowe – są one łatwe w czyszczeniu, dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na kreatywną aranżację przestrzeni w dowolnym stylu.„
Magdalena Wołoszyn, ARCHITEKT WNĘTRZ