Zastanawiasz się jak umeblować pokój, by był przyjemny w odbiorze i funkcjonalny? To pytanie zadaje sobie wiele osób, będących na etapie urządzania lub remontu domu czy mieszkania. Tutaj ciężko o jeden sprawdzony sposób, bowiem wiele zależy od indywidualnego gustu, budżetu oraz naszych potrzeb. Nasi architekci na bazie doświadczenia przygotowali dla Was kilka uniwersalnych wskazówek i inspiracji, które będą przydatne przy meblowaniu pokoju. Jakie zasady ustawiania mebli w pokoju warto znać? Przekonajcie się sami.
Jak umeblować pokój? Podstawowe zasady ustawiania mebli w pokoju
Jeśli chcesz wiedzieć, jak umeblować pokój, by był praktyczny i przytulny, to poniższe wskazówki powinny okazać się bardzo pomocne. Urządzanie mieszkania zacznij od przygotowania ogólnej koncepcji, według której będziesz dobierać meble i dodatki do poszczególnych pomieszczeń.
O czym warto pamiętać podczas meblowania pokoju?
- Spójny wystrój. Wybierz konwencję, której będziesz się trzymać i zgodnie z nią dobieraj kolory, dodatki i meble do poszczególnych pomieszczeń, by całość prezentowała się estetycznie i harmonijnie.
- Kształt pokoju i metraż. Te czynniki poniekąd same kierują, jak ustawić meble w pokoju, by spełniał swoje funkcje. Tu warto kierować się umiarem i względami praktycznymi, by zapewnić domownikom komfortowe miejsce do wypoczynku czy przechowywania nawet w mniej typowych pomieszczeniach.
- Komplety mebli dla mniej wtajemniczonych w aranżację. Działasz bez pomocy architekta wnętrz? W sklepach wnętrzarskich często możesz spotkać całe serie mebli, z których możesz wybrać poszczególne elementy lub cały set.
- Po czwarte: nie zagracaj! Złota zasada „mniej znaczy więcej” to klucz do meblowania pokoju. W małym salonie wystarczy zgrabna sofa, mały stolik kawowy, a do tego komoda lub witrynka i szafka RTV. Zbyt duża ilość mebli na niedużym metrażu pozbawi przestrzeń lekkości.
Funkcjonalny salon – meblowanie takiego pokoju
Jeśli nie wiesz, jak umeblować pokój dzienny to polecamy wybór stylu minimalistycznego, scandi lub boho/japandi z uwagi na ich lekkość i przytulny charakter. Wszystkie te trendy wnętrzarskie bazują na jasnej kolorystyce i dążą do utrzymania wrażenia przestronności. Aranżacje w wymienionych stylach zapewnią nam ponadczasową i uniwersalną estetykę, która z łatwością przeniesiemy do innych pomieszczeń kreując spójną całość.
Jak umeblować pokój dzienny, który jest dość niewielki? Z tym zagadnieniem najczęściej mierzą się mieszkańcy bloków i kawalerek. W pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia – to jedno z najważniejszych (obok kuchni i łazienki) pomieszczeń w domu! Zatem warto zadbać o to, by było funkcjonalne i piękne. Jak odpowiednio dobrać i ustawić meble w pokoju? Zacznijmy od zgrabnej sofy, która nie przytłoczy wnętrza. W małych pomieszczeniach koniecznie należy zrezygnować z ciężkich, zabudowanych modeli na rzecz lekkiej formy na nóżkach i np. dodatkowego fotela lub pufy. W małym salonie świetnie sprawdzi się modułowy stolik kawowy składający się z kilku części, które możemy ukryć jedna pod drugą. Złożone zajmują niewiele miejsca, a w razie wizyty gości można wykorzystać ich potencjał.
Gdy salon jest jednocześnie sypialnią, jak to często bywa w kawalerkach, konieczne będzie zainwestowanie w dobrej jakości sofę rozkładaną z funkcją spania w odpowiednim rozmiarze. W takim przypadku musisz dobrze zaplanować ułożenie całego wyposażenia danego wnętrza. Należy dokładnie wymierzyć, czy wszystkie meble się zmieszczą, by nie poczuć się zaskoczonym podczas montażu.
Niestandardowy kształt pokoju a ustawianie mebli
Jak umeblować pokój, który ma niestandardowy kształt (np. wąski prostokąt) albo pokój na poddaszu? To zawsze wyzwanie, jednak przy dobrym planowaniu i zastosowaniu kilku trików z łatwością umeblujesz takie pomieszczenia.
Jak umeblować pokój o niestandardowym kształcie?
- Meble dostosowane do wąskich i małych pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań o mniejszej głębokości. Takie płytkie, ale nadal pojemne meble świetnie sprawdzają się na niewielkich, wąskich przestrzeniach. Funkcjonalne witrynki zaczynają się już od głębokości 30 cm, a szafy do przechowywania od 35-40 cm.
- Meble modułowe. Do takich przestrzeni warto wprowadzić meble modułowe, które można dowolnie dopasować do swoich wymagań i przestrzeni do zagospodarowania.
- Meble na wymiar wyprodukowane na zamówienie u stolarza. Zamiast korzystać z gotowych rozwiązań, które najczęściej nie odpowiadają nam w 100% możesz wybrać usługi stolarza i wykonać meble na wymiar skrojone na miarę potrzeb domowników i dopasowane idealnie do danego pomieszczenia. Wtedy masz wpływ na wszystkie funkcjonalności mebli!
- Minimalistyczny design i jasne kolory. W pokojach o niestandardowych wymiarach postarajmy się wykorzystywać lekkie meble i dekoracje o subtelnych formach, które nie obciążą pomieszczenia. Wybierajmy meble w jasnych odcieniach i o niewielkich wymiarach.
- W pomieszczeniu dziennym można zastanowić się nad rozmieszczeniem mebli wzdłuż większych ścian, tworząc tym samym wygodne przejście na samym środku. Jeżeli metraż na to pozwala, warto zakupić narożnik lub wygodną kanapę, a na przeciwległej ścianie postawić stolik RTV z telewizorem, komodę oraz pozostałe szafki. Salon będzie dzięki temu w całości uporządkowany i funkcjonalny.
- Duży prostokątny pokój daje więcej możliwości. W takim przypadku nie trzeba trzymać się sztywno zasady pozostawiania podłużnej przestrzeni, zwiększającej optycznie pomieszczenie. Łóżko można postawić w poprzek pokoju, gdzie będzie doskonale współgrać z resztą otoczenia. W takim podłużnym salonie polecamy duży, wygodny narożnik z funkcją spania, a do tego przytulny fotel z lampą podłogową do czytania. W większych pomieszczeniach łatwiej oddzielić część sypialnianą od biurka i przestrzeni do pracy, umieszczając poszczególne meble na przeciwległych krańcach pokoju.
Sprawdź także, jak umeblować mały salon.