Nie od dziś wiadomo, że małe mieszkanie, zwłaszcza w dużym mieście, to świetna inwestycja, a pomysłów na ciekawą aranżację kawalerki nie brakuje. Często na kupno lokalu o niedużym metrażu decydujemy się nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też z uwagi na wygodę i potencjał funkcjonalnej przestrzeni odpowiadającej potrzebom jednego lub maksymalnie dwóch mieszkańców. Jak urządzić kawalerkę, która będzie idealną oazą dla nas samych lub atrakcyjnym „kąskiem” przygotowanym pod wynajem? Nasi architekci spieszą z pomysłami na stylową kawalerkę!
Aranżacja kawalerki – podstawy
Aranżacja kawalerki może, ale nie musi być wyzwaniem. W przypadku małych mieszkań mniej znaczy więcej, a prostota i jednorodność zdecydowanie się nam przysłużą jako wyznaczniki już na etapie projektowania. Polecamy zrezygnować z nadmiaru faktur, wzorów i kolorów i skupić uwagę na optycznym powiększeniu przestrzeni. Jednolite, odbijające światło barwy ścian, mebli i elementów pomogą uporządkować przestrzeń. W aranżacji kawalerki postaw na subtelne beże, szarości, czy złamane odcienie bieli, a jeśli lubisz mocniejsze kolory, to przemyć je pod postacią akcentów kolorystycznych – delikatnych deseni, barwnych dodatków, czy dekoracji ściennych. W efekcie otrzymamy harmonijne, spójne wizualnie wnętrze, w którym z łatwością wydzielimy płynnie przechodzące w siebie strefy. Do tego nie zapominajmy o lustrach – zastosowane w odpowiednich miejscach (np. jako pokrycie frontów szaf czy dekor nad sofą w połyskliwej ramie) optycznie powiększają pomieszczenia, odbijają naturalne światło i pozwalają „manipulować” przestrzenią nadając jej więcej głębi.
Oświetlenie w aranżacji kawalerki
Dla przestrzeni o ograniczonym metrażu, szczególnie przy aranżacji kawalerki, ilość punktów świetlnych i właściwe ich rozmieszczenie ma ogromne znaczenie. Zadbajmy o równomierne oświetlenie, które optycznie powiększy każdy pokój. W aranżowaniu kawalerki należy dopilnować, by strumień światła był skierowany w stronę sufitu, a nie zwrócony w dół, co pozwoli uniknąć zaciemnienia pomieszczenia i wrażenia, że jest ono dość niskie. Świadome rozmieszczenie punktów świetlnych i dobranie większej ich ilości niż 1-2 podstawowe spotęguje poczucie przestronności i podkreśli niepowtarzalny klimat całej aranżacji kawalerki.
Wiele źródeł światła w danym pomieszczeniu sprawdzi się przy spełnianiu indywidualnych potrzeb użytkowników, jak np. ekspozycja obrazów, kącik czytelnika czy pomoc przy szukaniu rzeczy w szafach. Podczas aranżacji kawalerki należy pamiętać, że strefy wzajemnie się przenikają i tym bardziej nie wolno pominąć tu dekoracyjnego oświetlenia. Energooszczędne ledy można zamontować w witrynach czy krawędziach blatów – jasna, optycznie powiększona kuchnia od razu wprowadza poczucie przytulności i komfortu.
Aranżacja kawalerki – inspiracje
Jak urządzić kawalerkę, w której będzie się dobrze mieszkać? Przedstawiamy kilka wskazówek:
- Zacznijmy od serca – salonu z aneksem kuchennym, bo to najbardziej popularne rozwiązanie, które otwiera nawet niedużą przestrzeń. Tu od razu wykluczmy ciemne meble o ciężkich, bogato zdobionych frontach i wybierzmy propozycje jaśniejsze, odbijające światło np. lakierowane. W przypadku zabudowy meblowej koniecznie zdecydujmy się na taką wykonaną na zamówienie. Meble na wymiar pozwolą wykorzystać maksymalnie potencjał przestrzeni i zagospodarować praktycznie każdą wnękę. Przy zabudowie kuchennej w aranżacji kawalerki warto rozważyć wprowadzenie otwartych półek i przeszklonych witryn. Ciekawym rozwiązaniem będzie wyspa kuchenna pełniąca funkcję stołu, a może i własnego…baru? Pomysł na kawalerkę w kolorach ziemi z aneksem kuchennym w odcieniu marsala zwieńczonym barem rodem z ulubionego lokalu to oryginalny sposób na podkreślenie charakteru mieszkania.
- W aranżacji kawalerki znakomicie sprawdzą się naturalne inspiracje. Paleta płowych barw i organiczne materiały w salonie czy sypialni od razu wprowadzą przytulną atmosferę. Znakomicie sprawdzi się tu drewno w ciepłych, jasnych odcieniach. Jednak prawdziwy urok wnętrz wydobędziemy wtedy, gdy do minimum ograniczymy dodatki i zrezygnujemy z bogatych i ciężkich wzorów.
- Z uwagi na zdrowie, również to duchowe, zadbajmy o komfortową sypialnię, w której dobrze się bardzie odpoczywać. Jeśli nie jest oddzielnym pomieszczeniem, to spróbujmy ją wydzielić np. dodatkową ścianką. Nawet przy mikroprzestrzeni dobierzmy łóżko o szerokości nie mniejszej niż 160 cm. Można zastanowić się nad obiciem jego ramy i zagłówka miękką tapicerką, by zapobiegać otarciom i uderzeniom. Koniecznie wygospodarujmy miejsce na dopasowaną szafę na wymiar lub zabudujmy łóżko, by i tu mieć miejsce do przechowywania.
- W małej łazience każda przestrzeń jest na wagę złota. Jak więc urządzić łazienkę w kawalerce? Zabudowa stolarska na zamówienie pozwoli zmieścić tu każdy sprzęt i znaleźć miejsce na najpotrzebniejsze rzeczy. Dobry stolarz nie pominie przestrzeni nad pralką lub toaletą czy pod wanną. Umiejętne wykorzystanie schowków i ukrycie urządzeń za estetycznymi frontami wprowadzi do łazienki ład i porządek.
Potrzebujesz więcej inspiracji do urządzenia przytulnej kawalerki? Sprawdź, jak urządzić kawalerkę w stylu industrialnym.