Jaka jest kuchnia w stylu vintage? Odważna, praktyczna i ponadczasowa. Ta konwencja łączy elementy klasyczne, rustykalne z wzornictwem lat 80. czy 90. XX wieku. W aranżacji kuchni w stylu vintage są detale – to one nadają wnętrzu charakteru. Kuchnia vintage w eklektyczny sposób łączy stare z nowym, a funkcjonalność mebli i akcesoriów doskonale uzupełnia się tu z estetyką. Nasi architekci podpowiadają, jak wprowadzić do kuchni w stylu vintage czar i praktyczność retro.
Aranżacja kuchni w stylu vintage – kolory i materiały
Kuchnia w stylu vintage lubi raczej stonowane i dość spokojne kolory, nie opiera się też pastelom i mocniejszym akcentom. Pięknie wpiszą się tutaj beże i brązy, a także klasyczne połączenie czerni i bieli lub granatu i bieli. Jasna baza na ścianach będzie stanowić dobre tło dla mebli i przedmiotów o różnych odcieniach, kształtach i fakturach. W kuchni retro warto postawić na chromowane lub miedziane elementy, np. uchwyty czy armaturę. Na ścianach możesz wykorzystać cegłę lub boazerię. Ciekawą opcją są tapety, np. z deseniami w duchu mid-century modern albo roślinnymi motywami. Natomiast na podłodze kuchni w stylu retro niepodzielnie króluje parkiet, chociaż w kuchni, która będzie mocno eksploatowana rekomendujemy płytki ułożone we wzór szachownicy. Znana w latach 50. szachownica nie musi występować tylko w popularnym czarno-białym wariancie, możesz wybrać tonację szarości, granatów czy płowej zieleni. Pośród trendów od kilku sezonów rządzi też lastryko, po które coraz chętniej sięgamy pod postacią małych i wielkoformatowych płytek w kuchni. Tu lastryko nie musi być nudne – wybierzmy szarość lub beż z dodatkiem delikatnych kolorów.
Meble w kuchni w stylu vintage
Pośród inspiracji na kuchnię vintage często szukamy mebli, które uzupełnią taką aranżację. Tu zdecydowanie powinniśmy postawić na naturalne materiały – drewno i kamień będą ponadczasowym wyborem. Niekoniecznie muszą występować w naturalnym kolorze – mogą być pomalowane białą farbą czy też rzeźbione. Fronty szafek? Gładkie, przeszklone albo plecione z prostymi uchwytami. Styl retro w kuchni podkreślą detale, takie jak gzymsy, boniowania albo listwy na frontach. Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z części górnej zabudowy na rzecz otwartych półek, na których pięknie zaprezentują się kuchenne skarby – ceramiczne misy, ręcznie malowane filiżanki, pamiątki czy szklane słoje. Bardzo ważne miejsce w kuchni retro nierzadko zajmuje kredens lub wolnostojąca witryna wykonana z drewna i odrestaurowana lub nowoczesna, ale utrzymana w stylu lat 50., 60. W niej znajdzie się miejsce na zastawy stołowe, szkło i różne bibeloty, które możemy ładnie wyeksponować.
Detale i dodatki do kuchni w stylu vintage
W kuchni w stylu vintage nie brakuje ciekawych dodatków, które podkreślają jej indywidualny charakter. Do charakterystycznych dekoracji ściennych w stylu retro zaliczają się emaliowane, postarzane szyldy np. ze starymi, kultowymi reklamami. W nowoczesnej kuchni vintage powinny pojawić się haftowane obrazki, ale tu tradycyjne rzemiosło może mieć nieco bardziej humorystyczny wymiar i zamiast urokliwych, sielskich motywów postawmy na zabawne napisy. Nie wolno zapomnieć o ręcznie malowanej ceramice – jeśli nie mamy takiej po babci, to poratują nas targi staroci, gdzie znajdziemy na tylko talerze, misy i patery, ale też piękne ceramiczne chochle do zawieszenia na ścianie. Jeśli bliżej Ci do stylu modern z minimalistyczną nutą i chcesz go pogodzić z retro, to proponujemy ozdobić kuchenną ścianę klimatycznymi plakatami vintage. Atmosferę podkreślą też duże zegary ścienne, wiklinowe kosze na owoce i kojąca zieleń paprotki – królowej PRL.