Pokój dziecka to pomieszczenie, które jak żadne inne będzie wymagało częstych zmian. Na co więc zwracać uwagę urządzając pokoik dziecięcy? Obecność poszczególnych elementów będzie zawsze wyraźnie uzależnione od wieku dziecka. Wraz z upływem lat pokój ten będzie zmieniał swoje funkcje – trzeba możliwie najlepiej przewidzieć, jakie potrzeby będzie miało nasze dziecko.
Zanim przejdziemy do urządzania
Jeśli jesteśmy na etapie zmian budowlanych, przy projektowaniu pokoju dziecięcego zwróćmy uwagę na to, aby znalazła się w nim duża ilość dobrze rozplanowanej elektryki. Choć na początku wystarczać może jedna lampka nocna przy łóżeczku, to z czasem konieczne będzie pojawienie się biurka, dodatkowego oświetlenia, komputera i innych sprzętów elektronicznych. Im więcej gniazdek tym lepiej.
Minimalistyczny pokój dziecięcy
Niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie, dzieci, na ogół, nie lubią minimalizmu. Należy postawić przede wszystkim na dekoracje ruchome – obrazki, naklejki. Wszystko to będziemy mogli łatwo zmieniać wraz z upływem czasu. Nadmiar jednego koloru np. różowego może szybko przestać się podobać. Lepiej postawić na dodatki w wybranych przez dziecko kolorach.
Materiały bezpieczne dla dziecka
Uważnie wybierajmy farby i lakiery. Sprawdzajmy, czy mają odpowiednie atesty. Czego szukać na opakowaniach? Np. oznaczeń PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego). Bezpieczne i odporne na ścieranie farby ścienne to podstawa. Dobrze sprawdzają się też tapety winylowe, z których można łatwo usunąć większość zabrudzeń.
Meble do pokoju dziecięcego
Półeczek do przechowywania zabawek nigdy za wiele. Przydatne będą też różnego rodzaju wieszaczki i haczyki. Do przechowywania dobrze sprawdzają się kosze (do często wyjmowanych zabawek) i zamykane pudełka (do przechowywania rzeczy wyjmowanych od czasu do czasu). Wygodny fotel to przydatny element wyposażenia przede wszystkim dla rodziców. Sprawdzi się jako miejsce do karmienia i czytania na dobranoc.
UWAGA: Wysokie regały i szafki trzeba koniecznie mocować do ścian! Takie meble są szczególnie podatne na przewrócenie, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka.
O czym pamiętać planując ustawianie mebli? Jeśli to możliwe, biurko nie powinno stać tyłem do drzwi. Podobnie łóżko powinniśmy starać się ustawić w taki sposób, aby dziecko mogło widzieć osobę wchodzącą do pokoju. To ważne dla komfortu psychicznego dziecka.
Podsumowanie
1) Im mniej elementów „na stałe” tym lepiej.
2) Wybierajmy bezpieczne, wytrzymałe materiały.
3) Bierzmy pod uwagę zmieniające się potrzeby dziecka.