Kuchnia w stylu rustykalnym to marzenie wielu osób. Kojarzy się z ciepłem rodzinnym, przytulnością i tradycjami. Przyjazna atmosfera kuchni w stylu rustykalnym zachęca wręcz do gotowania, najlepiej w gronie najbliższych osób. O kuchni w stylu rustykalnym marzą nie tylko posiadacze domów jednorodzinnych na wsi, ale też osoby mieszkające w mieście w budynkach wielorodzinnych. W tym artykule podpowiadamy jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym niezależnie od metrażu.
Kuchnia w stylu rustykalnym – zacznijmy od podstaw!
Urządzasz kuchnię rustykalną i szukasz inspiracji? W pierwszej kolejności zacznij od podstaw. Określ kierunek, w którym zmierzasz. Klasyczna kuchnia rustykalna w neutralnych kolorach, nowoczesne wnętrze, a może surowy wiejski styl, przywołujący na myśl tradycyjną staropolską kuchnię? Wybór konkretnej stylistyki ułatwi kompletowanie poszczególnych elementów wystroju – dzięki czemu unikniesz remontowego chaosu.
Drewno i cegła jako motyw przewodni w kuchni rustykalnej
Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim? Kluczową decyzją przy urządzaniu każdego wnętrza, także kuchni w stylu rystykalnym, jest wybór materiałów. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego są drewno i cegła. Drewniany blat kuchenny stanowi wyzwanie pod względem utrzymania, dlatego alternatywnym rozwiązaniem może być drewnopodobny laminat. W kuchni w stylu rustykalnym równie często stosowane są jasne blaty kamienne ze spieku kwarcowego lub konglomeratu.
Urządzasz kuchnię rustykalną i poszukujesz inspiracji? Często pierwsze skrzypce w takich wnętrzach gra cegła na ścianach. Ta w naturalnym odcieniu ociepli wnętrze i sprawi, że pomieszczenie zyska łagodny charakter. Równie popularna w tym stylu jest naturalna cegła przemalowana na biało. Innym zabiegiem jest zastosowanie rdzawej cegły, która nadaje kuchni rustykalnej bardziej surowego wydźwięku.
W kuchni w stylu rustykalnym sprawdzą się też niewielkie, prostokątne płytki ceramiczne układane „na cegiełkę”, które przeważnie stosowane są jako wykończenie ściany w pasie roboczym kuchni. To trwały materiał, który łatwo utrzymać w czystości, dlatego równie świetnie sprawdzą się na podłodze. Jeśli chcesz urządzić kuchnię w stylu wiejskim z motywem drewna, możesz postawić na kafle drewnopodobne. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach świetnie wypadnie gres imitujący kamień w naturalnym odcieniu, klasyczne czarno-białe płytki oktagonalne lub płytki ze wzorem typu patchwork.
Kuchnia w stylu rustykalnym – kolory
Tworząc wnętrze w stylu rustykalnym, powinno się unikać jaskrawych i „czystych” kolorów, należy zaś bazować na ciepłych odcieniach z palety barw bieli, beżów i szarości. Wybierając dodatki do kuchni w stylu wiejskim, warto postawić na stonowane dodatki z elementami drewna. Ocieplą one wizerunek kuchni i sprawią, że całość będzie prezentować się bardzo przytulnie. Z kolei dodatki do rustykalnej kuchni nowoczesnej mogą być czarne lub metaliczne – dodadzą elegancji i będą stanowiły przyjemny dla oka akcent.
Kuchnia w stylu wiejskim – zabudowa meblowa z rustykalnym polotem
Przy aranżacji kuchni w stylu rustykalnym kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zabudowa mebli kuchennych. Jak urządzić kuchnię rustykalną nowoczesną zachowując urokliwy, sielski klimat? W tym wypadku zdecydujmy się na kolor biały. Można też skłonić się ku jasnym tonom szarości, np. z elementami eleganckiego granatu lub z drewnianymi frontami w naturalnym wydaniu.
Frezy – znak rozpoznawczy kuchni rustykalnej
Bardzo ważny aspekt, który buduje charakter kuchni rustykalnej to frezowane fronty szafek kuchennych. Może być to prosty frez tworzący prostokątną ramę lub bardziej dekoracyjny, który dodatkowo nadaje elegancji. We wnętrzu w stylu wiejskim lub rustykalnym nie sprawdzą się gładkie, lakierowane fronty pozbawione uchwytów. W kuchni rustykalnej uchwyty meblowe są bardzo ważnym i funkcjonalnym dodatkiem, który jest niczym biżuteria dla wnętrza. Dlatego też im bardziej finezyjne i dekoracyjne będą, tym lepiej.
Magia eksponowania – esencja kuchni rustykalnej
Charakterystycznym elementem stylistycznym kuchni rustykalnej będzie eksponowanie pięknych dodatków np. zastawy, kawowego setu, wazonów, mis i ulubionych darów natury. Od razu na myśl przychodzi kredens i choć wydaję się to być relikt przeszłości, to właśnie we wnętrzu w stylu rustykalnym sprawdzi się on idealnie – pod warunkiem że mamy wystarczająco dużo miejsca. Świetnym rozwiązaniem dla kuchni rustykalnej są także witryny lub kuchenne szafki wiszące z przeszklonym frontem i szprosami.
Kuchnia rustykalna – puść wodzę fantazji
Kuchnia w stylu rustykalnym jest przeciwieństwem minimalizmu we wnętrzu, dlatego można sobie pozwolić na otwarte półki, i przechowywanie kuchennych utensyliów „na wierzchu” np. na wiszących na ścianie relingach kuchennych. Jak wiadomo, dodatki kreują atmosferę pomieszczenia, wobec czego we wnętrzu, w którym ma panować przytulna i domowa atmosfera, nie może ich zabraknąć. Doskonale sprawdzą się tutaj drewniane deski, postawione na blacie, zioła w doniczkach, książki kucharskie, ozdobne talerze czy ceramiczny dzbanek na wodę i wiele innych.
Klimatyczne oświetlenie wprowadzi do kuchni rustykalnej wyjątkowy nastrój
W kuchni rustykalnej warto postawić na lampy wiszące. Takie oświetlenie kuchni precyzyjnie wpisuje się w wiejski klimat. Wybór jednak powinien być podyktowany ogólną stylistyką wnętrza. Sprawdzą się tu lampy wykonane z metalu w stylu industrialnym, eleganckie żyrandole ze szklanym kloszem, czy naturalne lampy w stylu boho, wykonane ze sznurka lub wikliny.
Kuchenne sprzęty z rustykalnym sznytem
Kuchni w stylu rustykalnym sielskiego charakteru dodadzą odpowiednio dobrane sprzęty AGD. Istnieje wiele stylizowanych na styl rustykalny sprzętów AGD, więc jeśli zależy nam na oddaniu założonego klimatu, to z łatwością dobierzemy sprzęty pasujące do naszej kuchni. Z kolei, zamiast płyty indukcyjnej możemy zdecydować się na płytę z palnikami. Jeśli zależy nam na nowoczesnej kuchni w stylu rustykalnym to najlepiej pozostać przy nowoczesnej stylistyce sprzętów AGD.
Kolejnym charakterystycznym rozwiązaniem w kuchni w stylu rustykalnym są wolno wiszące okapy kuchenne. Wiejski charakter kuchni tworzy również zlew ceramiczny z wysoką baterią. Jeżeli mamy dość miejsca to znakomitym rozwiązaniem, będzie kuchnia rustykalna z wyspą kuchenną. Wokół wyspy można się zgromadzić i wspólnie gotować, co dodaje aranżacji przytulności i rodzinnego klimatu. W przypadku kuchni w stylu rustykalnym wyspa kuchenna nie musi być wykonana w ten sam sposób co pozostałe meble zabudowy. Interesujący efekt uzyskamy, decydując się na wyspę wykonaną w całości z drewna, w tradycyjnym stylu.