Łazienka jak spa nieodmiennie przywodzi nam na myśl luksus, relaks i czas dla siebie potrzebny, aby odetchnąć od natłoku codziennych spraw. Regularne wyjazdy do spa mogą wydawać się jedynie marzeniem, ale mamy pomysł na namiastkę zbawiennych dla ciała i ducha rytuałów dla każdego. Stwórz wyjątkową strefę relaksu w domowym zaciszu! Łazienka w stylu spa może zapewnić nam przestrzeń i warunki do odpoczynku zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Poznaj 5 inspiracji architektów Decoroom na zmysłową, ale i funkcjonalną łazienkę w stylu spa.
1. Domowe spa: wanna czy prysznic?
Łazienka w stylu spa kojarzy się zazwyczaj z dużymi, wygodnymi wannami, często wolnostojącymi, ale jeśli wolimy łazienkę w stylu spa z prysznicem, to warto się na niego zdecydować, dbając jednak, aby był odpowiednio dużej wielkości i miał wygodne miejsce na odstawianie kosmetyków. Można wówczas pomyśleć o zamontowaniu deszczownicy lub specjalnych dyszy do masażu wodnego. W przypadku armatury łazienkowej warto jest postawić na baterie kaskadowe, które będą przypominały spadający wodospad. Innym istotnym elementem jest umywalka. Ważne, aby była odpowiednio duża i aby znajdowało się wokół niej sporo miejsca na kosmetyki czy elementy dekoracyjne tworzące atmosferę wnętrza.
2. Moc relaksu z natury
Łazienka w stylu spa to zdecydowanie płowe kolory ziemi i natury. Unikamy krzykliwych i wyrazistych kolorów, dążymy do stworzenia przestrzeni sprzyjającej wyciszeniu. Najlepiej sięgnąć po wszystkie odcienie bieli, beży, brązów, delikatnych szarości z akcentami rozbielonych zieleni i rudości. Również w kwestii materiałów warto postawić na naturę, która współgra z całym konceptem. Kamienie lub ich imitacje, np. marmuru, trawertynu czy piaskowca, beton architektoniczny odnajdą się doskonale w takich aranżacjach. Domowe spa aranżacje inspirowane bogactwem matki ziemi uwzględniają też kojącą moc naturalnych dodatków i dekoracji – bawełna, len, wiklina i bambus pięknie wpiszą się w klimat spa. Żywe rośliny, takie jak np. zamiokulkas, dracena, papirusy czy paprocie w różnych odcieniach zieleni, wniosą powiew świeżości i wspomogą odstresowujące kuracje domowego spa.
3. Kojące drewno
Łazienka jak spa i drewno we wszelakiej postaci idą ze sobą w parze! Drewno wnosi do wnętrz spokój i ciepło – możemy zastosować je w formie płytek drewnopodobnych lub odpornego na wilgoć drewna egzotycznego. Na rynku dostępna jest szeroka paleta wodoodpornych tapet z motywem drewna, a tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia, bo do wyboru są zarówno naturalne motywy we wnętrzu, jak i bardziej abstrakcyjne, nawiązujące do usłojenia i kolorystyki, przeplecione motywami florystycznymi. Koniecznie należy uzupełnić całość drewnianymi elementami – łazienka w stylu spa dzięki nim nabierze charakteru, ale jednocześnie zachowa atmosferę spokoju.
4. Porządek i harmonia
Łazienka w stylu spa to trend, który szybko przyjął się w naszych domach i przeistoczył się nawet w styl życia pełny celebrowania małych przyjemności. Jak wykreować taką przestrzeń w łazience? Bardzo ważnym elementem, od którego należy rozpocząć planowanie aranżacji łazienki w stylu spa, jest dobór elementów wyposażenia dopasowanego do naszych potrzeb, które pozwolą zachować w niej porządek. Bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiedniej liczby zamykanych szafek i szuflad, aby w trakcie relaksu nie rozpraszały nas zbędne przedmioty, a widoczne były tylko te, które dopełniają aranżację. Warto też przemyśleć zastosowanie ogrzewania podłogowego, systemu nagłośnienia czy nawet domowej sauny, jeśli tylko pozwalają nam na to przestrzeń i budżet. Takie dodatkowe „atrakcje” sprawią, że niepozorna łazienka jak spa stanie się naszą ulubioną przestrzenią w domu.
5. Aranżacje światła pod zmysły
Aranżacje domowego spa kładą duży nacisk na oświetlenie. Łazienka w stylu spa musi być zmyślnie zaprojektowana, by pogodzić dwie funkcje: praktyczną i nastrojową. Domowe spa z jednej strony musi uwzględnić oświetlenie pod część praktyczną codziennej pielęgnacji, gdzie potrzebne jest mocne oświetlenie, równomiernie rozprowadzone na całe pomieszczenie, a z drugiej powinno zadbać o zachowanie przytulności. Atmosferze relaksu i wypoczynku sprzyjać będzie nastrojowe, strefowe oświetlenie o ciepłej barwie. Warto zdecydować się na kilka punktów sufitowych rozłożonych równomiernie, a oprócz tego zastosować oświetlenie przy lustrze, którego umiejscowienie i kąt padania nie będzie tworzył cieni na twarzy. Jako uzupełnienie warto dodać delikatne rozproszone światło, np. w podcięciach sufitu podwieszanego lub wnękach w meblach. Podczas wieczornego relaksu można wtedy użyć jedynie bocznego oświetlenia, które wprowadzi nas w nastrój odpoczynku. Łazienka w stylu spa wymaga zastosowania regulacji natężenia światła dla całego oświetlenia do łazienki, tak aby dostosowywać jego moc do aktualnych potrzeb.