Parawan nawannowy to rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę ze względu na jego dwojaką funkcjonalność. Takie rozwiązanie 2w1 daje możliwość korzystania zarówno z wanny jak i prysznica. Co więcej daje możliwość zagospodarowania niewielkiej przestrzeni bez rezygnacji, z któregoś rozwiązania. Na rynku znajduje się wiele modeli jedno oraz dwuczęściowe, w różnych rozmiarach i możliwościach montażu. Zobaczmy co warto wiedzieć o tej części wyposażenia naszej łazienki…
Nie w każdej łazience zmieści się wanna i prysznic. W ramach kompromisu warto rozważyć zamontowanie parawanu nawannowego, który daje dużą swobodę podczas dalszej aranżacji wnętrza łazienki.
Takie rozwiązanie daje wiele korzyści, m.in. można zamontować go na każdej wannie, niezależnie od jej kształtu i rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany. Standardowym rozwiązaniem jest parawan o szerokości 70-180 cm i wysokości 140 do 200 cm. Niestandardowe kształty wanny obecnie nie są problemem – parawan nawannowy można również kupić na zamówienie (wiąże się to z wyższym kosztem). Co więcej, parawan można montować zarówno z prawej jak i z lewej strony wanny, w zależności od układu łazienki.
Decydując się na takie rozwiązanie warto prześledzić rynek i wybrać parawan wykonany z dobrego materiału – posłuży nam on wówczas przez lata. Najbardziej trwałe są takie wykonane z hartowanego szkła z profilami w chromie lub z szyb polistyrenowych.
Dużo tańsze są parawany nawannowe z plastiku, ale niestety bardzo szybko się zużywają pod wpływem wilgoci. Nie dajmy się także skusić na metalowe profile – bardzo często po kontakcie z wodą zachodzą rdzą. Istotne jest także, czy parawan nawannowy ma powłokę zapobiegającą zabrudzeniom i zaciekom, które zdecydowanie ułatwi jego czyszczenie.
Jeśli lubimy nowoczesność, wybierzmy modele parawanów bezramowych, jeżeli natomiast chcemy mieć stylowe wnętrze łazienki, dobrym wyborem będą parawany nawannowe o chromowanych elementach.
Małe łazienki zazwyczaj są projektowane tak, żeby zmieścić tylko jedno urządzenie do kąpieli. Jeśli jest wanna, to nie ma już miejsca na kabinę prysznicową, a jeżeli jest brodzik, nie ma wanny. Tymczasem każdy z domowników ma inne przyzwyczajenia, które mogą być spełnione dzięki temu rozwiązaniu. Parawan nawannowy to odpowiedź dla niezdecydowanych.