Zależne od gustu właścicieli mieszkania, ale również od praktyczności i nierzadko od budżetu. Ściana nad blatem to miejsce narażone na zabrudzenia podczas kuchennych eksperymentów, dlatego oprócz estetycznego aspektu, ściana nad blatem musi być praktyczna, łatwa do utrzymania czystości, a co najważniejsze odporna na plamy, tłuszcz i wilgoć. Sprawdźcie sami jakie rozwiązania stosowane są w kuchni i z czym wiąże się nasz wybór.
Klasycznie z płytkami
Popularnym rozwiązaniem wykończenia ściany nad blatem jest wybór płytek do kuchni. Nic dziwnego, ich ogromna różnorodność pod względem koloru, rozmiaru czy formy jest niemalże nieograniczona, a efekt końcowy zależny jest od naszej wyobraźni. Co więcej, płytki są łatwe do utrzymania w czystości i odporne są na plamy, które mogą powstać podczas gotowania. Podobnie fuga epoksydowa, która jest wodoszczelna, odporna na zaplamienia tłuszczem, kawą, sokami, nie rozwijają się na niej bakterie, grzyby, pleśnie. W klasyce jest siła!
Praktycznie ze szkłem
Szkło na ścianie nad blatem w kuchni jest dobrym pomysłem, jeśli lokatorzy uznają, że tradycyjne płytki są zbyt nudne. Szkło w kuchni to rozwiązanie funkcjonalne, nowoczesne i efektowne! Zamocowanie nad blatem szkła w zależności od jego rodzaju da różny efekt. Szkło bezbarwne ukaże fakturę ściany za nim (mogą to być na przykład surowe cegły lub kolorowe ściany), szkło matowe będzie neutralnym wykończeniem, lakierowane lub barwne da gładką płaszczyznę koloru, a szkło z nadrukiem sitodrukowym będzie pełnić funkcję obrazu.
Na okładziny ścienne najczęściej stosuje się bezbarwne szkło typu float o grubości 4-6 mm. To najprostsze rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że takie szkło naturalnie ma lekko zielonkawe zabarwienie. Jeśli mamy wątpliwości co do odporności szkła, możemy zastosować szkło klejone lub hartowane, czyli tzw. bezpieczne. Szkło klejone to tafle połączone folią lub żywicą. Jeśli dojdzie do rozbicia szyby, zachowa ona swój kształt i się nie rozpryśnie, ponieważ kawałeczki szkła utrzymają się na folii. Szkło hartowane staje się odporne na zmiany temperatury i uderzenia w procesie hartowania – jest ono ogrzewane do bardzo wysokiej temperatury, a następnie bardzo szybko schładzane. Takie szkło po rozbiciu rozpryskuje się na drobne, ale nieostre kawałki.
Nowocześnie ze stalą szlachetną
Do wyboru jest stal, aluminium lub miedź. Takie rozwiązanie jest ogniotrwałe, sterylne i odporne na uderzenia. Podkręci charakter nowoczesnego wnętrzu i nada kuchni laboratoryjnych klimat. Takie wykończenie ściany nad blatem kuchennym, wymaga sporo troski. Okładziny metalowe wymagają stałego wycierania do sucha. Zostawione na nich plamki wody czy tłustych palców tworzą nieestetyczne ślady. Można zastosować też blachę aluminiową czy miedzianą ale aluminium będzie się łatwo rysować, a miedź utleniać na kolor zielonkawy co wymagać będzie dużo pracy aby blachy lśniły czystością.
Nietuzinkowo z betonu lub cegły
W minimalistycznej czy industrialnej kuchni zamiast klasycznej glazury beton będzie prezentował się doskonale! Ten materiał swoją surową strukturą i kolorystyką nada wnętrzu wyszukany charakter. Sięgając po beton w aranżacji kuchni możemy zastosować go na ścianie w formie tynku lub płyt z betonu dekoracyjnego. Ważne jest aby zabezpieczyć go warstwą żywicy, by woda nie dostawała się do porów – zaimpregnowany beton jest odporny na wilgoć i łatwo usuwać z niego zabrudzenia, np. tłuste plamy.
Decyzję o okładzinie z cegły podejmij, gdy nie gotujesz codziennie dla dużej rodziny. Niełatwo bowiem zachować okładzinę z cegły w nieskazitelnym stanie. Jest porowata, trzeba ją więc zaimpregnować odpowiednim preparatem lub pomalować farbą (najlepiej nadającą się do kuchni). Warto zastanowić się nad fragmentem takiej ściany – będzie wówczas dekoracyjnym akcentem.
Przytulnie z drewnem
Ściana wykończona drewnem to synonim piękna i ponadczasowego designu. Takie wykorzystanie jest możliwe głównie dzięki nowym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych. Na ściany kuchni, gdzie zainstalowano płytę elektryczną lub indukcyjną, można użyć paneli ściennych drewnianych lub laminowanych. Są lekkie, trwałe, estetyczne i dostępne w różnorodnych dekorach. Wykonane są na bazie płyt LDF lub MDF pokrytych jednostronnie folią dekoracyjną. Naśladują zarówno drewno rodzime, jak i egzotyczne. Doskonale ocieplają wnętrze kuchni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybieranie tego samego materiału na blaty ściany. Producenci mebli kuchennych coraz częściej proponują specjalne drewniane panele na pokrycie ścian w kuchni.
Wyszukany kamień
Kamień doskonale nadaje się do wykończenia powierzchni, które chcemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem i wilgocią. Taka ozdoba ściana nad blatem w kuchni będzie łatwa do czyszczenia i trwała. Na ścianie w kuchni sprawdzi się marmur, granit czy konglomerat. Ten ostatni to połączenie naturalnych minerałów, akrylu i pigmentu. Jest miły i ciepły w dotyku. Daje się ładnie modelować, dzięki czemu nie są widoczne łączenia. W swoim składzie konglomeraty mają granit i kwarc. Są wytrzymałe na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Nie straszny im tłuszcz, soki. Najbardziej popularne przypominają naturalny granit lub marmur.
źródło zdjęć: Pinterest.com/vercharge.com/domzpomyslem.pl