Jak wykreować salon w stylu vintage, by faktycznie poczuć klimat lat 50. i 60.? Retro to przede wszystkim drewno, fornir, łuki i geometryczne wzory oraz przemyślane połączenie klasyki wzornictwa z nowoczesnością. Dobry design opiera się przychodzącym i odchodzącym trendom, dlatego styl vintage na stałe rozgościł się współczesnych aranżacjach wnętrz a jego popularność rośnie. Zobacz, jak wprowadzić do salonu aranżacje w stylu vintage!
Salon w stylu vintage – nieoczywista klasyka designu
W salonie w stylu vintage znajdziemy naturalne materiały, takie jak malowane lub postarzane drewno oraz tkaniny, wśród których królują bawełna, len i wełna. Nie może zabraknąć tu antyków i oryginalnych, starych mebli wykonanych tradycyjnymi metodami, bowiem ich trwałość i klasyczne linie będą doskonałym uzupełnieniem aranżacji i będą nam służyć latami. Pierwszą myślą związaną z tym charakterystycznym stylem są wzory i tapety. Jednak retro to nie tylko ciekawa kolorystyka i geometryczne motywy. To również oryginalne kształty i detale –ozdobne frezowania, pikowania miękkich kanap i foteli, chromowane uchwyty, przeszklenia oraz inspiracje naturą pod postacią elementów wykonanych z drewna oraz wszechobecnej domowej roślinności. Salon w stylu vintage to ukłon w stronę prostoty i klasyki wzornictwa – tu estetyczne walory i jakość idą ze sobą w parze!
Styl vintage – salon z naturalnymi akcentami
Wiodącą barwą tkanin i dodatków retro w salonie w stylu vintage będzie intensywna, głęboka czerwień wpadająca w burgund. Często kojarzona jest ze wzorzystych pledów zarzucanych niegdyś na fotele czy dywanów obecnych niemalże w każdym pokoju. Ten kolor świetnie łączy się z paletą naturalnych barw – brązów, beży, zieleni. W jasnej tonacji warto utrzymać także podstawowe wykończenie pomieszczeń, czyli podłogi i ściany, które będą bazą dla całej aranżacji salonu w stylu vintage.
- Podłogi – najlepiej wybierz naturalne deski, jodełkę francuską lub panele. Do salonu w stylu vintage najbardziej pasują podłogi drewniane z widocznymi sękami lub panele podłogowe z wyraźnym rysunkiem słojów. Można także pokusić się o drewno bielone, które rozjaśni wnętrze małego salonu z ograniczonym dostępem do naturalnego światła.
- Ściany – rekomendujemy pokryć je dobrej jakości farbą i wzorzystymi tapetami. Przy ostatniej pozycji należy postępować rozważnie i stosować tapety raczej na zasadzie jednej ściany lub wyważonego dekoru, ewentualnie pokryć nią korytarz. Sprawdzą się tu wzory geometryczne a także te przedstawiające faunę i florę.
Salon vintage – meble
Salon w stylu vintage to esencja relaksu w najlepszym wydaniu, a jego sercem są meble wypoczynkowe. Postawmy tu na charakterystyczną dużą sofę z drewnianym stelażem i zgrabne fotele osadzone na skośnych nóżkach. Do tego wystarczy dobrać stoliki kawowe ze szklanym blatem lub delikatne stoliki na zwężających się ku dołowi nóżkach. Nie możemy zapomnieć o oświetleniu! Tu pasować będą ozdobne żyrandole z kolorowego szkła i ciekawe lampy podłogowe z ozdobnym abażurem. Do łask wraca też odświeżona meblościanka rodem z PRL – lżejsza i pełna gracji! Koniecznie też zerknij, jakie skarby skrywa strych rodzinnego domu lub wybierz się na targ staroci, by złowić kilka perełek gotowych do renowacji.
Jakie inne meble warto wprowadzić do salonu w stylu vintage?
- Konsolę na cienkich nóżkach,
- ciężki kredens z historią,
- komodę na giętych nóżkach,
- drewniany fotel bujany z elementami plecionki.
Detale do salonu vintage
Salon w stylu vintage nie potrzebuje dużo, więc wystarczy zebrać kilka ciekawych przedmiotów, by nadać mu odpowiedniego charakteru. Kilka sentymentalnych bibelotów, jeden lub dwa nieoczywiste przedmioty znalezione na pchlim markecie, a może oryginalny wazon o nietypowym kształcie z barwionego szkła? Ten styl daje naprawdę dużo możliwości i pasuje indywidualistom, którzy chcą żyć w wyjątkowych wnętrzach , a nie w mieszkaniu jak z katalogu.
Tworząc aranżację salonu w stylu vintage po prostu wybierajmy dodatki dopasowane stylistycznie, które oddadzą nasze osobiste podejście do łączenia starego z nowym. Styl vintage inspiruje się antykami i postarzanymi elementami wystroju. Zdecyduj się na mocno ozdobione, mosiężne podstawy lamp, zwieńczone kloszami w formie grzybka lub te z wzorzystych tkanin. Lustro w postarzanej ramie powiększy i rozjaśni salon, a miękki dywan w ciekawy deseń i gustowne poduszki z weluru dopełnią całość.