Styl kolonialny łączy w sobie klasyczną elegancję i egzotyczny styl. Jest to przeniesienie dalekich podróży po świecie do własnych czterech kątów. To nawiązanie do bogactwa kulturowego i fascynujących wspomnień. Główne cechy stylu wnętrz? Multikulturowość i różnorodność, które pozwolą zaaranżować dom kolonialny Twoich marzeń.
Styl kolonialny – podstawy
Styl kolonialny powstał w XIX wieku, jak sama nazwa wskazuje, w koloniach brytyjskich. Zjawisko kolonializmu i przenikania się kultur dało początek nowym tendencjom w aranżacji wnętrz. Narodził się styl kolonialny łączący wpływy kultur afrykańskich, południowoamerykańskich czy indyjskich z elementami stylu wiktoriańskiego. Motywy skrajnie różnych od siebie kultur, ich tradycyjne rzemiosło, szeroka gama nowych materiałów zaczęły się swobodnie mieszać, dając w efekcie wyjątkowy styl pełen magicznych i egzotycznych wpływów.
Dom kolonialny, czyli jaki?
Wnętrz w stylu kolonialnym nie da się nie rozpoznać. We wnętrzach w stylu kolonialnym dominują nasycone kolory ziemi – brązy, beże, czerwienie, pomarańcze i zielenie. Pomieszczenia są przestronne i wypełnione dodatkami w stylu kolonialnym nawiązującymi do egzotycznych zakątków świata.
Ważną rolę, jak w każdym wnętrzu, odgrywa oświetlenie, którego powinno być jak najwięcej – i najlepiej, żeby naturalnie wpadało przez okno. Formy oświetleniowe często są inspirowane roślinnością lub są w egzotycznym stylu, zlokalizowane w ważniejszych miejscach – nad drewnianym stołem w jadalni lub nad masywnym narożnikiem.
Styl kolonialny nowoczesny w domu to połączenie eleganckiego designu z nutą egzotyki. Tutaj gramy dodatkami w stylu kolonialnym – pojedyncze, oryginalne meble, wazony, rzeźby czy np. orientalna lampa również mogą się wkomponować w projekt nowoczesnego domu. Jest to rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować i chcą ożywić aranżację swoich nowoczesnych wnętrz.
Aranżacja domu w stylu kolonialnym
Jeśli zastanawiasz się nad stylem kolonialnym, to warto zaplanować otwartą część dzienną domu o jak największej powierzchni, z otwartą kuchnią. W przestronnych wnętrzach bogate orientalne meble, intensywne kolory oraz wyszukane dodatki w stylu kolonialnym będą wyglądały najlepiej. Meble stanowią bardzo ważny element domu w duchu kolonialnym. Precyzyjnie wykonane, z wyselekcjonowanych skór i gatunków drzew o wyraźnym usłojeniu, które posłużą na wiele lat. Najczęściej masywne tworzone z naturalnych materiałów, w ciemnobrązowej kolorystyce.
Oprócz wyżej wymienionych materiałów wnętrza kolonialne wykorzystują również rattan, bambus, sznurek czy wiklinę. Warto sprawdzić na strychu, czy nie mamy do wykorzystania skrzyni lub kufra, który idealnie sprawdzi się do przechowywania lub jak miejsce do siedzenia w naszej przestrzeni. Koniecznie z bogatymi tłoczeniami i mosiężnymi uchwytami.
Styl kolonialny – fokus na meble
Ponadczasowe i imponujące meble to niezbędny element wnętrza w stylu kolonialnym. Nie należy jednak zapominać o dekoracjach i ozdobach, które mogą nam urozmaicić wnętrze. Oryginalne pamiątki z dalekich podróży nadadzą charakteru, ale również będą przewodzić wspomnienia. Afrykańskie motywy, tropikalne wzory idealnie się tutaj wpisują. Warto udekorować nasłonecznione kąty dużą ilością egzotycznej roślinności, na przykład: palmą, bananowcem, strelicją królewską lub storczykami. Urządzając w tym stylu wnętrze, trzeba zwracać uwagę, aby kolejne dekoracje pasowały do poprzednich – podstawą są bowiem harmonia i naturalność. Meble kuchenne powinny być lżejsze w odbiorze niż reszta pomieszczeń. Jasne lub szklane zabudowy w połączeniu z ciemniejszym blatem będą idealnym duetem.