Króluje w salonie, nierzadko dumnie dominuje w pokoju definiując jego styl. Jaką sofę wybrać? Klasyczną, nowoczesną a może w stylu lat 60? Na jaki kolor i kształt się zdecydować? Która tkanina będzie najlepsza? Wypoczynek z funkcją spania czy bez? A pojemnik na pościel? Kiedy przychodzi moment na wybór TEJ odpowiedniej, często w naszej głowie mamy pustkę. Im głębiej wdrażamy się w temat, problemy zaczynają się piętrzyć. Aby ułatwić każdemu wybór wypoczynku, przygotowaliśmy dla was przewodnik, dzięki któremu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.
Nie sposób uciec od banałów – ma być wygodnie, ale przecież to nie wszystko. Sofa musi współgrać z resztą pomieszczenia, nierzadko pełnić funkcję łóżka, a czasem przechowywać rzeczy, dla których nie możemy znaleźć miejsca. Sporo oczekiwań do spełnienia, ale oceniając racjonalnie swoje potrzeby, po dokładnym oszacowaniu wielkości naszego salonu oraz wyborze odpowiedniej kolorystyki, powinno pójść zdecydowanie łatwiej.
Proporcja to podstawa
Wybór mebla powinien być uzależniony od dwóch czynników: od liczby osób, które potencjalnie będą korzystać z sofy (domowników i gości) oraz wielkości salonu. W niewielkim salonie nie możemy pozwolić sobie na duży mebel, bo przytłoczy, zagraci wnętrz i utrudni swobodne poruszanie się. Niekorzystnie wygląda też mała sofa w przestronnym wnętrzu – wywoła wrażenie jakby pokój nie został urządzony do końca. Na rynku najczęściej dostępne są modele dwu- lub trzyosobowe oraz narożne. Jednak nawet w tej kategorii mogą różnić się od siebie wielkością. Sofy dwuosobowe to najczęściej wymiar od 110 do 170 cm szerokości, a trzyosobowe 200-250 cm. Największe są narożniki, mogą mieć nawet do kilku metrów szerokości.
Solo czy coś więcej – funkcja spania
Jeżeli salon jest jednocześnie sypialnią, należy wybrać kanapę z funkcją spania. Jeżeli jednak dysponujemy oddzielną sypialnią dla gości warto się zastanowić, czy funkcja spania jest niezbędna – często sofy bez tej funkcji mają bardziej interesującą bryłę. Jednak, zawsze to dodatkowe miejsce do spania, które może okazać się bardzo wygodne, zwłaszcza w przypadku nocowania gości.
Kolor
W tym wypadku także trudno o jednoznaczną odpowiedź ponieważ wybór koloru powinien odbyć się w oparciu o szersze spojrzenie na całe wnętrze naszego mieszkania lub domu. Jeśli lubimy monochromatyczne przestrzenie utrzymane w odcieniach bieli, czerni wówczas dobrym wyborem będzie klasyczna szara, czarna sofa lub narożnik. Jeśli natomiast chcielibyśmy wprowadzić do wnętrza odrobinę awangardy wówczas sofa w energetycznych czy wręcz neonowych barwach pomarańczy lub różu będzie doskonałym rozwiązaniem. Zwolenników skandynawskiego stylu we wnętrzach może także zainteresować wprowadzenie pastelowej kolorystyki np. pudrowych błękitów lub różu, które doskonale komponują się z typowo skandynawskimi meblami i dodatkami.
Materiał
Tak jak w przypadku łóżka, wybór materiału sofy jest bardzo istotny, jak również jej twardość. Co do zasady mamy 2 wybory: sofy skórzane oraz tkaninowe. O ile sofy skórzane lepiej będą się sprawdzać w przypadku zabrudzeń, o tyle narażone będą narażone na wszelkie zadrapania, zwłaszcza przy zwierzętach. Przy wyborze tapicerki warto zwrócić uwagę na jej plamoodporność, a co za tym idzie na jej jakość.
Natomiast twarda czy miękka sofa uzależniona jest od indywidualnych upodobań, trzeba jednak pamiętać, że z miękkiej sofy, chociaż przytulna i bardzo wygodna, trudno się wstaje, a z czasem siedziska staną się jeszcze bardziej miękkie. Twardość sofy jest uzależniona od wypełnienia – często jest to sprężyna lub pianka (dobrej jakości pianka sprawi, że sofa będzie twardsza). Sprężyny natomiast dodadzą sofie miękkości.
Rada…
Niewyobrażalny jest zakup wypoczynku bez sprawdzenia miękkości sofy, kąta nachylenia oparcia czy wysokości. Trzeba usiąść wygodnie i sprawdzić czy sofa nam odpowiada. Może się okazać, że pomimo pięknej bryły, mebel może być niewygodny…
anotherdesign.pl/pinterest.com/nap.com.pl/momastudio.pl