Przymierzając się do zakupu mieszkania być może spotkaliście się z określeniem „zmiany lokatorskie”. Co ono oznacza?
Zmiany lokatorskie polegają na dostosowaniu mieszkania do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców już na etapie planów i budowy. Pozwalają przyspieszyć wykończenie mieszkania, ze względu na to, że część prac budowlanych będziemy mieli wykonanych już podczas odbioru.
Nie zawsze układ zaproponowany przez dewelopera wpisuje się idealnie w nasze oczekiwania. Z pomocą mogą przyjść wówczas nasi doświadczeni w tym zakresie Architekci Wnętrz – przygotują projekt przedstawiający zmiany lokatorskie w oparciu o wymogi techniczne i sztukę budowlaną, a przede wszystkim Wasze potrzeby.
Najpierw przygotowujemy układ funkcjonalny, następnie propozycję zmian lokatorskich przygotowanych na rzutach branżowych.
O jakie konkretnie zmiany chodzi?
Będzie to między innymi:
- ustawienie ścian działowych, a co się z tym wiąże wyznaczenie wielkości i proporcji pomieszczeń,
- zmiany w instalacji elektrycznej (układ gniazd elektrycznych, włączników, punktów świetlnych na ścianach i w suficie),
- modyfikacje instalacji sanitarnej (zmiany układu sprzętów w łazience i kuchni),
- wybór umiejscowienia drzwi wewnętrznych,
- zmiana położenia grzejników oraz zmiana mocy, wynikająca z ustalonych na nowo wielkości pomieszczeń
- dostosowanie mieszkania dla osób ze specjalnymi potrzebami (szerokość drzwi, możliwość swobodnego poruszania się wózkiem, wysokości gniazd).
Nie możemy ingerować w ściany nośne, okna, drzwi wejściowe, piony instalacji wodno-kanalizacyjnej, C.O. i wentylacji (czyli elementy, które biegną przez wszystkie kondygnacje).
Podstawą do podejmowania jakichkolwiek działań w tym zakresie jest rzut mieszkania wraz z deweloperskim projektem instalacji. Ważnym czynnikiem jest czas – im wcześniej podejmiemy decyzje o zmianach, tym lepiej.
Każda z inwestycji ma ograniczony czas, do którego mogą być wprowadzane zmiany lokatorskie. Wiąże się to z postępami prac na budowie i czasem logistycznym, jaki budowa potrzebuje na wprowadzenie zindywidualizowanego układu w plan całości budynku.